Wprowadź słowo kluczowe

Wypał RAKU

Wypał RAKU

Czym jest ceramika RAKU?

Japońskie słowo RAKU oznacza radość. Pierwszym Raku były herbaciane czarki wykonywane przez ceramika Chōjirō dla swojego przyjaciela, herbacianego mistrza Sen Rikyu. Rzecz działa się w XVI wieku w Kioto. Syn Chōjirō otrzymał od Szoguna pieczęć i tym samym zapoczątkował dynastę (rodzinę) Raku, która przetrwała do dziś i nadal zajmuje się tworzeniem ceramiki według tradycyjnych receptur.

Tradycyjna japońska ceramika Raku zakładała takie warunki: ręczne formowanie kształtu, niskie temperatury wypału (powodujące porowatość naczynia), pozostawienie nieszkliwionych czerepów lub użycie szkliw ołowiowych oraz wyjmowanie gorących przedmiotów z pieca za pomocą szczypców. Oznacza to, że prawdziwa ceramika Raku wcale nie jest poddawana procesowi redukcji. Naczynia po wyjęciu z pieca są wkładane bezpośrednio do wody lub pozostawiane na wolnym powietrzu (na trawie!).

Nasze wyroby lepimy ręcznie oraz za pomocą koła garncarskiego. Prace są wypalane i barwione wieloma metodami. Stosujemy również technikę RAKU. Bawimy się ceramiką i wciąż poszukujemy interesujących możliwości przy pracy z gliną.
Efekty naszej pracy można oglądać w pracowni lub w sklepie internetowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *