Wypał RAKU
Czym jest ceramika RAKU?
Japońskie słowo RAKU oznacza radość. Pierwszym Raku były herbaciane czarki wykonywane przez ceramika Chōjirō dla swojego przyjaciela, herbacianego mistrza Sen Rikyu. Rzecz działa się w XVI wieku w Kioto. Syn Chōjirō otrzymał od Szoguna pieczęć i tym samym zapoczątkował dynastę (rodzinę) Raku, która przetrwała do dziś i nadal zajmuje się tworzeniem ceramiki według tradycyjnych receptur.
Tradycyjna japońska ceramika Raku zakładała takie warunki: ręczne formowanie kształtu, niskie temperatury wypału (powodujące porowatość naczynia), pozostawienie nieszkliwionych czerepów lub użycie szkliw ołowiowych oraz wyjmowanie gorących przedmiotów z pieca za pomocą szczypców. Oznacza to, że prawdziwa ceramika Raku wcale nie jest poddawana procesowi redukcji. Naczynia po wyjęciu z pieca są wkładane bezpośrednio do wody lub pozostawiane na wolnym powietrzu (na trawie!).
Nasze wyroby lepimy ręcznie oraz za pomocą koła garncarskiego. Prace są wypalane i barwione wieloma metodami. Stosujemy również technikę RAKU. Bawimy się ceramiką i wciąż poszukujemy interesujących możliwości przy pracy z gliną.
Efekty naszej pracy można oglądać w pracowni lub w sklepie internetowym.