Latarnia morska i Wydma Łącka w Czołpinie – poznaj naszą okolicę!
Latarnia Czołpino jest najbardziej oddaloną od skupisk ludzkich tego rodzaju budowlą. Wybudowano ją w odległości około tysiąca metrów od brzegu, pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Latarnia, wybudowana na wysokim wzgórzu, wznosi się na wysokość 25 metrów. Aby dojść do latarni trzeba przebyć pieszo 1,5 km odcinek szlaku wytyczonego wśród dziko rosnącego lasu.
Znalazłszy się na tarasie latarni, można podziwiać piękne widoki rozciągające się na ruchome wydmy oddzielające jezioro Łebsko od morza.
- Wysokość latarni: 25,2 m
- Wysokość światła: 75 m n.p.m.
- Zasięg światła: 12 Mm
- Charakterystyka światła: P (2) (8s)
- Światło: 3 + 2 + 1 + 2 = 8 s.
- Położenie geograficzne:
szerokość 54o 43′ 12″ N
długość 17o 14′ 37″ E
Warto udać się trasą będącą pętlą po najważniejszych atrakcjach tej części Parku.Trasa liczy około 7 km i na jej przejście powinno wystarczyć około 2 godzin. Zaczynamy na parkingu Czołpino Leśny, wchodzimy w nadmorski las, w pierwszej części wilgotny i bogaty w roślinność, im bliżej wydm staje się bardziej suchy i oszczędny w runo. Po przejściu lasu zobaczymy widok na pierwszą piaskową wydmę, dopiero po wdrapaniu się na nią zobaczymy wielki obszar piaskowej pustyni. Idąc szlakiem wytyczonym wśród piasków, kilkukrotnie będziemy mieli okazję wdrapywać się piaskowe góry, z oczekiwaniem, że z następnej zobaczymy błękit morza. Po przejściu piaskowej pustyni docieramy do plaży, to jedna z ładniejszych plaż nad Bałtykiem – szeroka, piaszczysta z łagodnym zejściem w morze. Warto tu latem odpocząć chwilkę zażywając kąpieli morskich czy słonecznych. W prawo brzegiem morza doszlibyśmy do Łeby, ale udając się w lewo w kierunku Rowów po około 2 km dotrzemy do małego drogowskazu kieruj się do Latarni morskiej w Czołpinie. Będziemy teraz wdrapywać się na jedną z najwyższych wydm na której szczycie wybudowana została latarnia. Po zwiedzeniu latarni schodzimy z zalesionej wydmy – warto przyjrzeć się „tańczącym” sosnom, które mimo ponad stuletniego wieku z powodu niełatwego klimaty południowego stoku wydmy nie miały szans na bujny rozwój. Po drodze warto zobaczyć Dom Latarnika, a później to już dochodzimy do parkingu. Polecamy bardzo !!!!